КОНСПЕКТ УРОКУ
КЛАС 4 ТЕМА «ВСЕ НАВКОЛО НАС» УРОК №10
ДАТА ___________
Підтема уроку: Свійські та дикі
тварини
Мета уроку:
практична:
- розвивати уміння усного
мовлення та аудіювання;
-
організувати оперування лексичними одиницями, що вивчаються у власній мові
учнів на рівні слова, словосполучення, речення;
- навчити учнів складати
діалоги за опорними схемами;
- активізувати монологічне
мовлення учнів за темою уроку;
- організувати повторення ступенів порівняння
прикметників, вчити вирізняти і вживати їх у мовленні;
виховна:
- переконати учнів у необхідності
берегти все, що нас оточує, бачити дивовижний світ та красу, піклуватися про
майбутнє покоління;
- виховувати почуття
любові до тварин та природи;
- стимулювати та підтримувати інтерес до вивчення
англійської мови.
розвиваюча:
- розвивати швидку мовленнєву
реакцію, навички зв’язного висловлювання, навички аудіювання;
- розвивати фонематичний слух
учнів;
- розвивати логічне мовлення;
- розвивати довготривалу пам’ять
учнів, удосконалювати навички вимови звуків та читання.
Обладнання: підручник, картки для індивідуальної роботи, іграшкові тваринки, відео «We are going to the zoo», навчальний мультфільм « В зоопарку»,
роздавальний матеріал, презентація до уроку https://drive.google.com/file/d/15DipaJAM06t3WI2R-6cNwcb6lKryFXZ0/view?usp=sharing
Тип уроку: повторення та узагальнення
вивченого
Хід уроку
І. Організаційний момент. (слайд 1)
1. Привітання й повідомлення теми і мети уроку.
- Good morning, children! I’m glad to see you!
- Good morning, teacher!
- Children, today we have a special
lesson. Some guests are present at it. Let’s greet them.
- Good morning, guests!
- Take your seats.
2.Оголошення
теми і мети уроку.
(слайд 2)
- Today we have the final lesson on the topic “All
around us”. At the last lessons we spoke
about nature and animals. Today I want to see your success on the topic, how
well you know the words, we are going to do some tasks, describe the animals. We’ll
remember the names of domestic and wild animals. You will make dialogues about
your favourite pets. Are you ready?
So, let’s start.
3.Уведення в іншомовну
атмосферу.
But first of all I want to ask you (слайд 3)
- How are you?
- I am good, fine, …
- I am so-so, bad, … Why?
- I hope your mood will be better at the end of the lesson.
ІІ. Основна частина уроку.
-Today we have unusual
lesson. We are going to visit a nice country, called Animal Land. What do you
think, who lives in this country? Right you are! Animals. During our trip we will stop at different
stations and do interesting tasks.
1.Фонетична
зарядка.
But to get to this Country of Animals, we need to tell magic words about
the weather. Look at the card with sounds and
repeat after me. (слайд 4)
Whether the weather is cold,
or whether the weather is hot.
We will be together
whatever the weather,
whether you like it or not
- And now, close your eyes
and count to three. OK? So, one, two, three… Now open your eyes. You
are at the Land of Animals.
2. Розвиток навичок
усного мовлення
The first station is “A
Secret Station”. (слайд 5)
I have a secret for
you. Look! It is a box. It is a magic bag. There are many toy animals in
it. Your task is to take an animal out of the box and to describe it. Ok?
3. Розвиток навичок
аудіювання
The second station is «Riddles». (слайд 6)
Listen to the riddles and guess what
animal this is:
- It is very big and
grey. It can walk. It has a very long nose. It lives in India and Africa. What
is it? (an elephant).
- It is small and bright. It can be green, red,
orange and blue. It can fly. It lives in the forest. You can teach it to repeat
some words. What is it? (a parrot).
- It is a small orange or brown animal. It can
jump. It eats nuts and mushrooms. It lives on the trees in the forest. What is it? (a squirrel)
- It is a big green animal. It has sharp teeth, a
long tail and eats small animals. It swims in the river. What is it? (a crocodile)
- This animal likes
grass. It is a domestic animal. It gives us milk. (a cow).
- I am grey,
strong. I can run, jump. I like meat. I live in the forest. What is it? (a
wolf).
- I am not small. I
am not big. I can run, jump, climb. I like milk. I like mice. I live
in the house (a cat).
4. Розвиток діалогічного мовлення.
The third station is “My favourite pet” (слайд 7)
- Children, have you got
any pets? I’d like you to ask each other
questions about your pets. You have examples of a dialogue with missing words. You must fill in
them and ask your friend about his favourite pet.
- Hi ________ . Have you got a pet?
-Yes _________, I have a
_____________.
- What is its name?
- Its name is _____________.
- Its name is _____________.
- What color is your
__________________?
- It is ____________. And you? Do you have a
pet?
- Of course. I have a
________. Its name is ______.
- Do you like to________ with it?
- Do you like to________ with it?
- Yes, _________ He is a
lot of fun. When I have a free time I like to take it in my hands.
- Really? I want to have a hamster too.
- Ok.
4. Фізкультрозминка із
використанням інтерактивного відео
The fourth station is «Dancing». (слайд 8)
- Do you like
dancing?
- Yes? Of course
- Let’s dance! (відео «Zoo Song Lyrics») https://www.youtube.com/watch?v=IulnEx2Cn7M
5. Розвиток навичок читання. Граматичні
навички (ступені порівняння
прикметників)
The fifth station is “A Zoo station” (слайд 9 )
- Children, tell me please where we can see many wild animals.
- Yes, you are right - at the zoo.
- Do you like cartoons?
- Let’s watch a funny cartoon about the boy who was in the zoo for the
first time.
(слайд 10 Перегляд мультика) https://www.youtube.com/watch?v=zuFrlcwhb4I
-What animals have you seen?
-As you see, some animals are big others are
little. (слайд 11)
- Do you know:
What animal is the most dangerous?
What animal is very
funny?
What can you say about a
giraffe?
Who is bigger – a wolf
or a bear?
6. Лексичні
навички
The last station is Lexical station. (Слайд 12 )
- We came to the last Lexical
station.
-
Oh, look, what is this?
- You are right! It is a snake.
- It prepared for you the
next task – find all hidden words in this chain:
horselambsheephenpigcatdograbbitduckgoosecowchickengoat
-Are
you ready? let’s read.
7. - Children, today we
have finished a number of lessons on the topic “All around us”. We spoke about
animals that live in the nature. And we must not only love nature but take care
of it. (слайд 13)
- Let’s talk what we must
do and what we mustn’t do to keep nature good.
(За ключовими словами на
слайді діти складають речення) (слайд 8)
ІІІ. Заключна частина уроку.
1.Домашнє завдання. (слайд 15)
- OK! Well done! You have
done a lot of work today.
- Your home task for
the next lesson will be exercise 4, 5* p.52 in your working copybooks.
2. Підсумок
уроку
- Do you like our today’s
travelling?
- You were very active and that’s why I’ll give you high marks today. Your marks are…- Thank you very
much for your work and have a good day. Bye-bye, my dear children. (Слайд16
)
Немає коментарів:
Дописати коментар